Survival License Krav Maga Kapap

Założenia University Krav Maga Poland

Krav Maga została stworzona jako narzędzie walki. Celem jej twórcy było uczynienie tego narzędzia jak najbardziej skutecznym w realnym starciu. Krav Maga nie opiera się o żadną tradycję, duchowość i kulturę. Przyczyną tego jest brak czasu. Jeśli dzisiejszy trening poświęcimy na medytację, a jutro zostaniemy napadnięci przez napastnika z nożem to czy będziemy dalej uważać, że medytacja była potrzebna?

Tradycyjne sztuki walk uczą krok po kroku, od technik najprostszych i najmniej skutecznych, do skomplikowanych i (pozornie) destrukcyjnych. Te ostatnie adept poznaje zwykle jako kandydat do czarnego pasa, czyli po wielu latach treningów.
Podejście zastosowane w Krav Maga jest zupełnie odwrotne. Tutaj na samym początku poznajemy techniki najbardziej destrukcyjne i najbardziej efektywne, techniki  które mogą uratować nam życie. Dopiero potem dowiadujemy się jak zneutralizować przeciwnika łagodnie, zakładając delikatne dźwignie i techniki obezwładniające, w jaki sposób ogłuszyć (i tylko ogłuszyć) przeciwnika.

Zanim zaczniemy pierwszy trening musimy zapamiętać 4 zasady:

  1. Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  2. Gdy jesteś w sytuacji i/lub miejscu niebezpiecznym, oddal się stamtąd  jak         najszybciej.
  3. Gdy znalazłeś/znalazłaś się w niebezpiecznej sytuacji i miejscu, oraz twoje  życie    jest  zagrożone, użyj wszystkich przydatnych przedmiotów w swoim zasięgu, aby zneutralizować przeciwnika.
  4. Jeśli znalazłeś/znalazłaś się w niebezpiecznej sytuacji i miejscu, twoje życie jest zagrożone, ale nie ma żadnych przedmiotów, które mogłyby pomóc, użyj swojego ciała w maksymalny sposób, aby zneutralizować przeciwnika.

Krav Maga uczy ataku. Twórca systemu wyszedł z założenia, że bronić się każdy potrafi naturalnie. Wystarczy popatrzeć na dziecko zasłaniające się przed rzuconą w jego kierunku piłką. To co musimy rozwinąć to umiejętność ataku, która w trakcie ewolucji została stłumiona. Zwykle człowiek ma duży problem z uderzeniem kogoś innego, nawet w sytuacji zagrożenia.

 Przez to często mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy duży i silny mężczyzna zostaje pobity przez dwóch wyrostków w ogóle nie próbując się bronić.

 Na treningach każdy uczy się wyzwalać i kontrolować swoją agresję, co jest podstawą, bez której nawet przy perfekcyjnej technice nie wyjdziemy cało z jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia. To właśnie agresja – nagła i ostra, jest największym atutem Krav Maga.

Bandyta napadający niewinnie wyglądającą kobietę jest bardzo zaskoczony, gdy ta z krzykiem uderza go kilka razy pięścią, dokładając kopnięcia na strefę krocza, która jest podstawowym celem uderzeń w Krav Maga. Dzięki agresji i zaskoczeniu przeciwnika ta niewinnie wyglądająca kobieta może wyeliminować bandytę zanim okaże się, że ten chciał tylko zapytać o godzinę.

Skuteczność Krav Maga tkwi w jej prostocie. Dzięki temu, że na wiele ataków jest niewielka liczba zbić i obron, a zakończenie każdej obrony może wyglądać tak samo, możemy te techniki doprowadzić do perfekcji w niezwykle krótkim czasie. Podczas treningów uczymy się także jak ustawić się w walce z kilkoma przeciwnikami, w jaki sposób trzymać przeciwnika tak, aby mieć nad nim całkowitą kontrolę. Dużą wagę przywiązuje się do walki z kilkoma przeciwnikami, walki w parterze, oraz obronie przed atakami z użyciem noża, pałki.

Treningi Krav Maga nie są idealnym odzwierciedleniem pola walki. Gdyby tak było to szybko liczba trenujących zmniejszyłaby się o tych z wydłubanymi oczami, połamanymi kończynami, zmiażdżonymi jądrami… Realizm zachowujemy jednak stosując różnego rodzaju ochraniacze (w szczególności konieczny jest na strefę kroku), które pozwalają nam zadawać realne uderzenia bez okaleczania partnera. Nie uderzamy w powietrze, ponieważ na ulicy nie możemy sobie pozwolić na przypadkowe uderzenie w powietrze.

W Krav Maga nie ma zawodów, jej adepci nie biorą też udziału w międzynarodowych turniejach walk. Pierwszym powodem tej sytuacji jest fakt, że ludzie znający Krav Maga nie mają na to czasu, gdyż na co dzień chronią nasze życie jako policjanci i żołnierze, lub szkolą tychże. Drugi powód jest bardziej przekonywujący od drugiego. Krav Maga jest skuteczna tam gdzie nie ma reguł, tam gdzie broni się własnego życia mając świadomość, że możemy pozbawić życia innej osoby. Wszędzie tam gdzie są jakiekolwiek reguły (choćby w walce w UFC – Ultimate Fighting Championships, gdzie nie można gryźć, kopać w krocze, wydłubywać oczu itp…), gdzie obchodzi nas aby przeciwnik nie doznał poważnej kontuzji Krav Maga staje się bezużyteczna.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z Survival License. Jako pierwszy oglądaj nasze filmy szkoleniowe.
Twój e-mail będzie u nas bezpieczny!